משלוחים לרחבי הארץ


מידע להורים

"אני לא מסוגל להבחין באיכות הצליל"

 "לי אין אוזן מוזיקאלית מיומנת להבחין בין איכות של כלים"

 "עבורי הכל נשמע אותו דבר"

 "אין לי מושג כיצד להבדיל בין כלי ששווה 1000 שקלים לכלי ששווה 20000 שקלים"

 משפטים כאלה ודומים לאלה שמעתי במשך שנותיי כמורה אינספור פעמים, במצבים שתלמיד היה במעבר מכלי במידה קטנה לכלי במידה הבאה, תלמיד מתחיל או מתקדם.

 צריכים לרכוש כינור או צ'לו עבור ילדכם ומוצאים את עצמכם חסרי אונים ? אתם לא לבד.

כאשר מגיע הרגע לבחור כלי מבין מספר אופציות, וכאשר הכלים ברמות שונות ובפערי מחירים משמעותיים, הורים רבים נוהגים להעביר את ההחלטה הלאה. הם נוקבים בתקציב ונותנים את זכות הבחירה למורה לנגינה. המורה מתקשה להסביר את שיקוליו והחלטותיו, וכך אתם מוצאים את עצמכם נאלצים לסמוך עליו מבלי להבין, והתסכול גובר.

חשוב לדעת: גם אם אינכם אנשי מקצוע, אתם בהחלט יכולים לקבל ידע והבנה בסיסיים חשובים ובעלי ערך, אשר יסייעו לכם להיות מעורבים בבחירת כלי הנגינה של ילדכם !
ב"ספיקטו –המקום לכלי קשת" אנו שמחים לחלוק את הידע וההבנה שלנו אתכם ההורים.
בהמשך עמוד זה תמצאו מידע רלוונטי בנושא, המיועד בדיוק בשבילכם. המרכיבים החשובים ביותר בבחירת כלי

ישנם שני מרכיבים משמעותיים שיש לבחון בעת רכישת כלי הנגינה:

1.      איכות צליל

2.      נוחות נגינה

אנו מעוניינים להשיג את נוחות הנגינה המירבית ואת איכות הצליל המקסימלית לתקציב נתון.

איכות צליל– כל כלי מבית ספיקטו עובר סט אפ לוידוא איכות צליליו האופטימלית.

מהו סט-אפ?

בכדי למצות את מירב הפוטנציאל של כלי מסויים ולהפוך אותו להיות נוח לשימוש יש צורך בהתאמה אומנותית ומדוייקת. תהליך זה של התאמת הכלי נקרא "סט-אפ".

ב"ספיקטו–המקום לכלי קשת" אנו מאמינים כי "סט-אפ" מדוייק הוא קריטי.
לכן, הכלים המיובאים מגיעים אלינו מהיצרנים לפי בקשתינו ללא סט-אפ. כלומר, ללא גשר, ללא נשמה, ללא מייתרים, ללא מפתחות כיוון. לאחר הגעתו לספיקטו, כל כלי זוכה לתהליך הסט-אפ באופן יחידני. התאמת גשר איכותי חשובה מאוד, התאמת מקל הנשמה בדיוק למקום הנכון בתוך תיבת התהודה, התאמת מפתחות הכיוון, וכמובן מייתרים איכותיים מתאימים. העבודה על כל כלי אורכת מספר שעות עבודה ובדיקה, עד לסידורו האופטימאלי.

 נוחות הנגינה - היא גורם קריטי עבור תלמיד בתחילת דרכו, המתמודד עם לימוד אתגרי של מיומנות קשה ומורכבת. חשוב לעזור לו כמה שיותר, בכך שהכינור, הויולה או הצ'לו עליו הוא מנגן יהיו מסודרים באופן הטוב ביותר ויתאימו לגילו מבנה גופו של התלמיד המנגן.

התאמת הסט-אפ, הינה קשורה גם למיצוי הצליל וגם לנוחיות נגינה מירבית.
לרוב כלים שנמצאים למכירה בחנויות מוסיקה בארץ לא עוברים תהליך סט- אפ מיקצועי והם לא נמצאים במצב נוח לנגינה, ולא ממצים את פוטנציאל המירבי של איכות הצליל.
ואז כשהולכים עם כלי כזה לבונה כינורות מנוסה שיסדר את הכלי, הסידור עולה פעמים רבות יותר מערך הכלי...

 

 האם מותג או ארץ ייצור מהווים סימן לאיכות?

על אף שהורגלנו לקשור איכות למיתוג, בכינורות וצ'לים לא בהכרך כך הוא הדבר.
ישנם כינורות שמוצאם לדוגמא בגרמניה, בצ'כיה או באוסטריה, או שיוצרו על ידי חברה מוכרת, ואילו הכלים בעלי צליל דק וצעקני. לעומתם ישנם כינורות המיוצרים על-ידי יצרן אנונימי בכפר נידח בקוריאה או בסין, והם בעלי צליל איכותי עמוק ומלא.
זאת ועוד, רבים מהמותגים האירופאים המוכרים הם בעלי מפעלי ענק בסין. הכלים יוצרו הרחק מאירופה, ללא מגע יד אירופאית והמרכיב האירופאי היחידי הוא שם המותג...

כלי איכותי הינו בעל מרכיבים רבים. שם המותג וארץ המוצא אינם מהחשובים שבהם.
כשמדובר על כלים לתלמידים חשוב ביותר הוא ההקפדה על יצור לפי חוקים ברורים של נסיון של מאות שנים בבניית כינורות, יצרנים שמקפידים יותר, הכלים שלהם מצלצלים טוב יותר ולא משנה איפה יצרו אותם. ברחבי העולם ישנם היום בתי מלאכה רבים שמייצרים כלי קשת וארץ המוצא בתקופה שלנו כבר לא משנה כפי שהיה בעבר, שכל ארץ מוצא היוותה מסורת שונה של תהליכי בנייה והיה ניתן לומר עי' מראה בלבד אם זה כלי איטלקי או גרמני או צרפתי. היום הסינים מחקים את כל טובי היצרנים והתוצאות של חלק מהיצרנים שם מרשימות ביותר. וחלק אחר מהיצרנים מיצרים כמויות גדולות של כלים זולים באיכות מאוד ירודה, לכן חשוב להכיר טוב את שוק היצרנים ולנסות את הכלים ולהסתמך על מבחן התוצאה בלבד !

 

כלי נגינה תעשייתיים לעומת כלים בעבודת יד

תהליך בנייה ידני של כלי קשת הוא תהליך מורכב, מקצועי וארוך.
נדרשות שנים של ניסיון עד אשר האומן מצליח ליצור כלים איכותיים וטובים. חלק ניכר מזמן העבודה הארוך מוקדש לגילוף ידני של צורתו המיוחדת של הכינור.

בונה כינורות אומן זקוק ללמעלה מ- 300 שעות עבודה לבניית כינור יחיד. בניית צ'לו אורכת למעלהמ 1000 שעות עבודה. הדבר יכול להסביר מדוע כלים אלה הינם בעלי מחיר כה גבוה.

לעומת הכלים בעבודת יד, אשר כל אחד מהם הינו ייחודי, ישנן כיום מכונות המייצרות כלי נגינה באופן תעשייתי, אחיד, ובקצב מהיר בהרבה. ברחבי העולם קיימים מפעלים רבים, רובם בסין. גם היצרנים האירופאים לכאורה רוכשים את הכלים מיצרנים בסין.
הסיבה לכך היא כמובן עלות כוח העבודה בסין, הנמוכה בהרבה מזו שבאירופה, ומאפשרת לייצר כלים במחיר נמוך יותר. ישנם היום מאות יצרנים בכל המזרח הרחוק, בכל הרמות ובכל האיכויות מהזול ביותר ועד היקר ביותר.

רבים מבוני כלי הנגינה במזרח הרחוק למדו בעשורים האחרונים באיטליה, ואז שבו לארצם והקימו בתי מלאכה איכותיים ביותר לבניית כינורות. הם מייצרים כלי נגינה שהם אמנם מייצור תעשיייתי, אך ברמה יפה. כלים שניתן כאן בארץ אחרי יבוא וסידור הסט-אפ למכור אותם במחיר שווה לכל נפש.

ההיצע הקיים כיום ברחבי העולם הוא עצום.
בכדי לספק מגוון איכותי נדרשות שתי יכולות חשובות:
1. הבנה, ניסיון והבחנה בין מה שאיכותי ומה שלא. הבחנה זו היא מקצוע בפני עצמו.

2. יכולת לבצע סט-אפ ברמה גבוהה ולהוציא מכל כלי את המקסימום.

 

הכלים האיכותיים מבית "ספיקטו – המקום לכלי קשת"
בשנים האחרונות הקדשנו זמן ומשאבים רבים, כולל נסיעות רבות לסין, למזרח ולאירופה, במטרה לחקור וללמוד את שוק יצרני כלי הקשת.
לאחר ביקורים רבים במפעלים ובבתי מלאכה לבניית כינורות, ולאחר בחינת הכלים על ידי מורים לנגינה, בחרנו את היצרנים הטובים ביותר לכל רמת מחיר. שהם לווא דווקא שייכים למותגים אירופאים.

אנחנו מחוייבים לתת לכל תלמיד שמשקיע מצידו את זמנו וכישרנו את הכלי הראוי ביותר  עבורו. לכן, אנחנו שואפים למקצוענות הגבוהה ביותר, אשר תיתן את המענה האופטימאלי עבור כל מי שרוכש מאיתנו כינור, ויולה, צ'לו או קונטרבאס.

בין אם מדובר בהורה הרוכש את הכלי בעצמו, ובין אם מקבל ההחלטה הוא המורה לנגינה,
תפקידנו הוא לעזור ולתווך במערכת השיקולים. לעזור להורה להבין יותר, מבחינת איכות הצליל והנוחיות הנגינה בכלי. לתמוך ולסייע למורה במציאת הכלי האידאלי עבור התלמיד, בהתאם להבנתו המקצועית.

 

נשמח לסייע גם לכם בתהליך המרגש של רכישת כלי קשת,
ולענות על כל שאלה המתעוררת בדרך.

חייגו 04-6085655 או 052-2512015 או מלאו את פרטיכם בדף "צור קשר" ואנו נתקשר אליכם בהקדם.

 


logo בניית אתרים